Święto Świętego Jana Bożego

List okólny Przeora Generalnego

               

Dobrze jest pomagać sobie wzajemnie

Do wszystkich Braci i Współpracowników, członków Rodziny Szpitalnej św.Jana Bożego

Pragnę złożyć Wam serdeczneżyczenia z okazji zbliżającego się święta naszego Założyciela, św. Jana Bożego.Mam nadzieję, że wszystkim uda się dobrze przygotować i z radością obchodzićwspomnienie naszego Patrona w dniu ósmego marca.

Dzięki wizytom, jakie z rozmaitychpowodów odbywam w przeróżnych miejscach, w których obecny jest nasz Zakon, mamokazję poznawać, jak szeroka jest działalność apostolska realizowana na całymświecie i z tego bardzo się cieszę. To satysfakcjonujące usłyszeć, gdywspółpracownicy Zakonu mówią: kiedy tylko trafiłem do tego dzieła prowadzonegoprzez Zakon, od razu wiedziałem, że to stanowisko dla mnie, że to moje miejsce,a osoby chore bądź narażone na wykluczenie społeczne zapewniają: u św. JanaBożego narodziłem się ponownie, odnalazłem na nowo moje życie. Oczywiściestykam się również z trudnościami i ograniczeniami, lecz odczuwam wielkąsatysfakcję, gdy widzę braci, współpracowników i wolontariuszy zaangażowanych iprzekonanych do projektu i misji szpitalnictwa jaką realizują, szczególnie, gdymogę zobaczyć z jakim sercem to czynią.

Rodzina Szpitalna św. Jana Bożegoutrzymuje wciąż żywą duchowość, charyzmat i misję, jaką zapoczątkował naszZałożyciel, św. Jan Boży. Wszyscy jesteśmy wezwani do zaangażowania się w tensam projekt: by poprzez szpitalnictwo opiekować najsłabszymi w naszym świecie,każdy z nas w swoim własnym otoczeniu i zgodnie z własnymi przekonaniami.

Słowa św. Jana Bożego skierowanedo Gutierre Lasso, choć napisane tyle wieków temu, są cały czas inspiracją dlanaszej Rodziny: „W rzeczywistościbowiem zmierzamy do jednego i tego samego celu, chociaż każdy postępuje drogą,którą Bóg mu wytyczył, dobrze jest bowiem pomagać sobie wzajemnie”. (2 List do GutierreLasso, 11). To słowa, które wyprzedziły swoją epokę.Nie ma sensu oddawać się jałowym dyskusjom – w których w gruncie rzeczy dążysię tylko do tego, by być na pierwszym planie – przede wszystkim dlatego, żełączy nas wszystkich wspólny cel: czynienie dobra, szczególnie osobompotrzebującym i cierpiącym, czyli praktykowanie szpitalnictwa.

NaszaRodzina św. Jana Bożego jest bardzo rozległa i realizowanie powierzonej nammisji możliwe jest tylko dzięki współpracy wszystkich, którzy do niej należą.Nie jesteśmy jednakowi, nawet źródło naszych motywacji może być różne, jednakwszyscy dążymy do tego samego celu, zgodnie z talentami jakie otrzymaliśmy. Celemtym zaś nie jest nic innego, jak praktykowanie szpitalnictwa wobec chorych,ubogich i potrzebujących. To nas łączy i sprawia, że stanowimy ogromną Rodzinę,otwartą, serdeczną, gościnną. Tak właśnie rozpoczynał swoje dzieło Jan Boży wGranadzie i w Andaluzji. Oparł się na fundamencie szpitalnictwa budującrodzinę, do której dołączało coraz więcej osób, także tych kroczących innymidrogami, ale dążących do tego samego celu.

Pragnę w tymroku pogratulować i podziękować całej Rodzinie Szpitalnej św. Jana Bożego zajej osiągnięcia i zaangażowanie w misję i charyzmat naszego Założyciela.Istnieje niewątpliwie wiele rzeczy, które należałoby poprawić, liczne sąrównież wyzwania, jakie przed nami stawiają dzisiejsze czasy. Powinniśmy przedewszystkim być otwarci, aby stawić czoła przyszłości w świecie ciągłych zmian,tak byśmy mogli odpowiedzieć na to, czego oczekuje od nas Duch Święty, ten sam,który natchnął również św. Jana Bożego. Aby stawić czoła temu wyzwaniu, nienależy nigdy tracić z oczu celu, do jakiego wszyscy dążymy, nawet jeśli możemypójść różnymi drogami. Bez wątpienia należy to czynić szukając wciąż nowychsposobów i metod.

Już tylko miesiącedzielą nas od kapituł prowincjalnych, które odbędą się na początku przyszłegoroku. Wkroczymy zatem wkrótce w okres przygotowań do nich, co stanowi nową sposobnośćdo tego, by rozeznawać i podejmować konieczne decyzje, tak byśmy mogli wdalszym ciągu wiernie prowadzić naszą misję i rozwijać charyzmat, mającszczególnie na uwadze kwestię przyszłości. Powinniśmy to czynić z nadzieją iodwagą, bez wątpliwości i lęków. Proszę cały Zakon, byśmy przeżywali ten rokprzygotowań do kapituł pełni zaangażowania i poczucia odpowiedzialności, nieustając w modlitwie, refleksji, rozeznawaniu i dialogu owocującym propozycjami,dzięki którym będziemy poszukiwać i znajdować alternatywy potrzebne nam dotego, aby szpitalnictwo św. Jana Bożego pozostało żywe w tym świecie pełnympotrzeb.

Zgodnie z naszym zwyczajem, przytej okazji pragnę przekazać całej naszej Rodzinie Szpitalnej informacjedotyczące rezultatów kampanii prowadzonej w roku 2016, której celem była budowaośrodka formacyjnego w Madang (Papua Nowa Gwinea). Suma zgromadzonych środkówwynosi 251.674,56 Euro i jest owocem hojności i solidarności wszystkich, za cojeszcze raz składam Wam najszczersze podziękowania.

Jednocześnie chciałbympoinformować, iż celem tegorocznej kampanii jest wsparcie Projektu usprawnieniaresocjalizacji i poprawy jakości opieki w schronisku św. Jana Bożego w Quito”w Ekwadorze. Z góry dziękuję Wam za Waszą hojność i proszę Was o wsparcie tegoprojektu, byśmy nadal mogli poprawiać opiekę nad osobami nieprzystosowanymispołecznie, bez korzeni, bezdomnymi oraz takimi, które muszą porzucić swój dom,w związku z czym, z powodu rozmaitych sytuacji i konfliktów, narażone są nawykluczenie społeczne.

Życzę wszystkim radosnychobchodów święta św. Jana Bożego. Niech zachęta naszego Założyciela, byśmypomagali sobie wzajemnie w poszukiwaniu wspólnego celu, pomoże nam wzrastać,jako Rodzinie Szpitalnej, skoncentrowanej na służbie najmniejszym i najbardziejbezbronnym w naszym społeczeństwie, uobecniając miłość Boga w świecie poprzezszpitalnictwo w stylu św. Jana Bożego.

Zjednoczeni w Panu i w św. JanieBożym, przyjmijcie braterskie pozdrowienia

 

Br. Jesús Etayo

Przełożony Generalny 



 

Copyright © 2024 Fatebenefratelli