Kapitułę Generalną 2019

Komisja Przygotowująca

   

W dn. 12-14grudnia br., po raz pierwszy spotkała się w Rzymie komisja zajmująca sięprzygotowaniem przyszłej kapituły generalnej, która odbędzie się w Rzymie od 14stycznia do 5 lutego 2019 r. Zadaniem komisji jest przede wszystkimprzygotowanie głównych tematów, na podstawie których opracowany będzie dokumentroboczy, który ułatwi przebieg prac na przyszłej kapitule.

 

Zgodnie z Konstytucjami,kapituła generalna zbiera się co 6 lat i uczestniczą w niej współbracia reprezentującywszystkie prowincje. Jest ona zawsze “najgłębszym wyrazem charyzmatu Zakonu” ima na celu przeanalizowanie aktualnej sytuacji naszego Instytutu orazzaproponowanie nowych sposobów ukazywania charyzmatu szpitalnictwa. Kapituławybiera także nowego przełożonego generalnego i jego radę.

 

Otwierając prace komisji, br. Jesús Etayo powiedział,że “dwa lata przygotowań mogłoby wydawać zbyt długim okresem, ale koniecznejest, aby jak najlepiej przygotować tę kapitułę, która nie powinna być kapitułątaką jak inne, ale okazją do zmiany naszego stylu pracy i sposobu patrzenia wprzyszłość. Musimy już teraz rozpocząć proces rozeznania, modląc się każdegodnia w tej intencji”. Temat przewodni wybrany na Kapitułę Generalną 2019 brzminastępująco: “Budować przyszłość szpitalnictwa”.

 

W obliczu faktu, iż dzisiejsze struktury nieodpowiadają już aktualnej rzeczywistości, br. Jesús zachęcił członków komisji (6współbraci i 3 świeckich reprezentujących różne regiony Zakonu) do pracy zodwagą: “Ta Kapituła musi się wyróżniać istotną odnową Zakonu, taką jakąprzeżyliśmy na kapitułach, które odbyły się po Soborze Watykańskim II. (…) Musimyzrewidować naszą tożsamość i naszą misję, mieć szeroką wizję Zakonu, wyznaczyćkryteria, które pozwolą nam określić nowe priorytety dla naszego Instytutu,zawsze uważnie wsłuchując się w to, czego Duch Święty od nas oczekuje”.

 

W swoim wystąpieniu Przełożony Generalnyskierował do całego Zakonu, współbraci i współpracowników zaproszenie, abyuczynić krok do przodu, unikając bezczynności: “Szpitalnictwo ma dzisiaj – ibędzie mieć także w przyszłości – silny wpływ ewangeliczny, charyzmatyczny ispołeczny. Dlatego musimy znaleźć nowe sposoby i nowe formy, aby Zakon odzyskałswój wizerunek. Możemy wzorować się na przykładzie św. Jana Bożego i wszystkichtych, którzy przeszli przed nami tę drogę odwagi, abyśmy także i my byli gotowido pójścia tam, gdzie Pan nas posyła”.

 

Komisja przygotowująca kapitułę generalną podążaćbędzie właśnie tą drogą, będzie starała się nakreślić i zaproponować współbraciomplan prac i metodologię, które w świetle propozycji, które pojawią się podczasprac kapitulnych, pozwolą rozeznać podstawowe kryteria nowej wizji naszegocharyzmatu. 



 

Copyright © 2024 Fatebenefratelli