Kapituły Prowincjalne 2022

Prowincja Ameryki Łacińskiej i Karaibów

 


Siedem dni po rozpoczęciu I Kapituły Prowincjalnej Ameryki Łacińskiej iKaraibów oraz po wyborze Przełożonego Prowincjalnego, dziś po południu, wybranotakże radnych, którzy będą członkami Zarządu Prowincjalnego i będą wspieraćbrata Erika Luciano Castillo w misji i zarządzaniu, w dalszym budowaniuprzyszłości szpitalnictwa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, zgodnie zkierunkami działania, które zostaną zatwierdzone pod koniec Kapituły.

 

Pierwszy Radny: br. César Augusto Arroyo GutiérrezOH.

Drugi Radny: br. Luis Alberto Mojica Paz OH.

Trzeci Radny: br. Juan Carlos Tovar Huertas OH.

Czwarty Radny: br. Ricardo Horacio Quiroga OH.

Piąty Radny: br. José Merced Ulloa Gutiérrez OH.

Szósty Radny: br. Félix Acuńa Zamora OH.

 

Rodzina Szpitalna św. Jana Bożego gratuluje nowo wybranym radnym i polecamodlitwie tych braci, którzy dalej poprowadzą Prowincję drogą szpitalnictwa, zgodniez naszą misją służenia chorym i potrzebującym. Życzymy błogosławieństwa isukcesów w tej niezwykle ważnej posłudze!


W czwartek 19 maja, bracia zebrani na I Kapitule Prowincjalnej AmerykiŁacińskiej i Karaibów, obradującej pod hasłem "Wyjść z pasją, byszerzyć Szpitalnictwo”, po dniu refleksji i rozeznania, głosowali nadwyborem przełożonego prowincjalnego - brata, który będzie kierował ZarządemProwincjalnym przez kolejne czterolecie.


Wybrany został brat Erik Luciano Castillo Carreńo OH. mający 55 lat. Urodziłsię on w Providencia w Chile, śluby wieczyste złożył 1 maja 2006 roku wSantiago de Chile. Z wykształcenia jest pedagogiem, specjalistą w dziedzinieedukacji specjalnej; był radnym i przełożonym prowincjalnym Prowincji AmerykiPłd., Radnym Prowincji św. Jana Bożego Ameryki Łacińskiej i Karaibów orazprzełożonym w różnych wspólnotach. Gratulujemy bratu Erikowi Castillo, OH. i życzymysukcesów w tej nowej posłudze!


W czwartek, 12 maja 2022 r.,rozpoczęła się Kapituła Prowincjalna Prowincji Ameryki Łacińskiej i Karaibów.Kapituła odbędzie się w Limie, w Peru. Przewodniczy o. Generał Jesus Etayo,któremu towarzyszą radni generalni: Brat Dairon O. Meneses i Brat José AugustoGaspar Louro. Wkrótce podamy więcej informacji. 

Po Mszy św. otwierającej, br. Jesús Etayo, jako przewodniczący KapitułyProwincjalnej, zaprosił braci kapitulnych, aby przystąpili do rozpoczęcia Kapituły,najpierw weryfikując kworum, a następnie wybierając sekretarza Kapituły, którymzostał br. Jaime Buitrago. Na skrutatorów zostali wybrani bracia DanielKarelisky i Sergio Ticona natomiast br. Dairon Meneses został wybrany moderatorem.Prace Kapituły rozpoczęto przeglądem i zatwierdzeniem propozycji metodologicznej.Podczas pierwszego dnia, zgodnie z programem, przemówienie otwierające wygłosiłbr. Juan Carlos Tovar – Prowincjał, który odniósł się do pracy wykonanej po SpotkaniuRegionalnym, na którym kanonicznie erygowano Prowincję św. Jana Bożego AmerykiŁacińskiej i Karaibów. W odniesieniu do życia braci zachęcał do dalszejrefleksji nad życiem osobistym, wspólnotowym i duchowym, począwszy od relacji zBogiem; odniósł się też do procesu formacyjnego, podkreślając ogromną wagędoświadczenia życia konsekrowanego, dążenia do jedności i angażowania wszystkichczłonków wspólnot oraz zachęcał, by większą uwagę przykładać do tego kimjesteśmy niż do skuteczności działania. W odniesieniu do zarządzania w duchucharyzmatu został opracowany wspólny projekt dla braci i współpracowników wcelu realizacji planu zatwierdzonego na Spotkaniu Regionalnym. Drugi dzieńKapituły rozpoczął się poranną modlitwą i Mszą św. którą jak co dzień poprowadziłagrupa współbraci i współpracowników. Eucharystii przewodniczył o. José ArmandoRodríguez a koncelebrowali o. Juan Padilla i o. Simón Azpiroza. Następnie moderator- br. Dairon Meneses, przedstawił trzy konkretne pytania, aby pomóc w ocenie czasu,który minął od momentu erygowania Prowincji św. Jana Bożego Ameryki Łacińskieji Karaibów: jak się czuliśmy, czego nam brakowało i co daje nam nadzieję? Pracaw tym zakresie była bardzo owocna, ponieważ pozwalała braciom i współpracownikomwyrazić swoje uczucia, analizować, prowadzić dialog i szukać możliwości optymalizacji,które pozwoliłyby nadal ukierunkowywać zarządzanie dziełami i życiem braci wsposób bardziej skuteczny, zawsze w harmonii z tożsamością i misją, która nasjednoczy.



 

Copyright © 2024 Fatebenefratelli