12 lutego

Błogosławiony Józef Olallo Valdés


Urodził się 12 lutego 1820 r. w Hawanie (Kuba). W wieku 15 lat złożył śluby zakonne w Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego.

Jako nastolatek wstąpił do wspólnoty w Camaguey i tam pozostał przez kolejne 54 lata, wiernie przeżywając, mimo ogromnych trudności, swoją konsekrację w szpitalnictwie. Siłę do wiernego praktykowania miłosierdzia czerpał z kontemplacji Chrystusa Ukrzyżowanego. Jego “umiłowanymi braćmi” byli bezdomni i ubodzy, niewolnicy i więźniowie, porzucone dzieci i osoby starsze, chorzy, trędowaci i umierający. Podczas trwania epidemii cholery i ospy poświęcił się niesieniu bezinteresownej pomocy i wsparcia. Pomimo, że opiekował się osobami zarażonymi, sam nie zachorował. Jego życie pokorne i bardzo ubogie, było bogate w cnoty. Był on żywym świadectwem wiary apostolskiej.

Powrócił do domu Pana 7 marca 1889 r., w Camaguey. Został beatyfikowany przez Papieża Benedykta XVI. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 29 listopada 2008 r. w Camaguey (Kuba).

Boże, Ojcze Wszechmogący, który poprzez życie błogosławionego Józefa Olallo (Valdésa) ofiarowałeś nam godny podziwu przykład ukazując Twoją miłość do chorych i potrzebujących, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem, rozpaleni Twoim ogniem miłosierdzia, naśladowali Pana Jezusa, dobrego Samarytanina: On jest Bogiem, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg: przez wszystkie wieki wieków.

Amen. 

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page