Hospitality Europe

Spotkanie z referentami prowincji europejskich

 

W środę, 14 czerwca, w siedzibie Kurii Generalnej, odbyło się pierwsze (z dwóch zaplanowanych na bieżący rok) spotkanie brukselskiego biura Hospitality Europe z referentami prowincji europejskich Zakonu i Sióstr Szpitalnych. Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 20-stu referentów wybranych przez Kurie Prowincjalne, otworzył br. Rudolf Knopp, przewodniczący Hospitality Europe, który właśnie zakończył wizytację kanoniczną w Prowincji Austriackiej.

Pan Carlo Galasso poinformował o działalności prowadzonej przez europejskie biuro w pierwszym półroczu 2017, a szczególnie o niedawnym zatwierdzeniu propozycji projektu pilotażowego realizowanego przez biuro dot. agresywnych zachowań pacjentów chorych psychicznie, na który Komisja Europejska przeznaczy ponad milion euro. Zostały przedstawione także główne inicjatywy realizowane w instytucjach UE, tj., Europejski Filar Praw Socjalnych, Europejski Korpus Solidarności oraz priorytety Programu Pracy na lata 2018-2020 w zakresie badań naukowych. Wśród realizowanych projektów, podkreślony został szeroki zasięg i wpływ, jaki miała w Europie aplikacja mobilna “Mefacilyta DESkTOP” opracowana w ramach projektu na rzecz osób niepełnosprawnych realizowanego przez Hospitality Europe (program Erasmus+).

Następnie głos zabrał pan Francesco Vallebona – współpracownik biura w Brukseli – przedstawiając programy Komisji Europejskiej poświęcone ochronie praw społecznych i najbardziej narażonych grup (kobiet, dzieci, migrantów, itd.), zachęcając do dyskusji nad nowymi inicjatywami i projektami, które prowincje mogą realizować wspólnie w tym sektorze.

W czasie poświęconym na dyskusję i wymianę opinii pomiędzy uczestnikami, przedstawiony został program szpitala pediatrycznego w Barcelonie dot. budowy największego centrum onkologii dziecięcej w Europie. Inne tematy, które były przedmiotem dyskusji dotyczyły: opieki nad uchodźcami i imigrantami w strukturach różnych prowincji, nowych narzędzi technologicznych do wykorzystania w opiece psychiatrycznej oraz uczestnictwo w europejskim konkursie nt. zdrowia matki i dziecka.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać relacji br. Calixto Plumed (Prowincja Andaluzyjska) na temat europejskiego spotkania profesorów i uczniów szkół przygotowania zawodowego Zakonu (Grenada, 6-7 kwietnia 2017). Wydarzenie to miało na celu rozpoczęcie rozwijania ściślejszej międzynarodowej synergii pomiędzy ośrodkami edukacyjnymi w najbliższych latach.

Na zakończenie prac br. Rudolf podziękował referentom za ich obecność i aktywne uczestnictwo w spotkaniu, zapraszając na kolejne spotkanie zaplanowane na 5 grudnia br. w Rzymie, w Kurii Generalnej. 

Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
 
 
Spaziatore
 
 
Spaziatore
 
 
Spaziatore

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page