Boże Narodzenie 2017

List okólny Przeora Generalnego

 

Rodzina z Nazaretu

 

Do Wszystkich Członków Rodziny Św. Jana Bożego

 

Moi drodzy Bracia, Współpracownicy, Wolontariusze i Przyjaciele!

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę przesłać moje najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pokoju dla wszystkich członków Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego na całym świecie. Poprzez wcielenie w łonie Maryi Panny i narodziny w ubogiej rodzinie, która przyjęła Go z głęboką wiarą i otwartością, Bóg odnawia swoją obietnicę niesienia światła i nadziei wszystkim ludziom.

 

Ewangeliści Mateusz, a zwłaszcza Łukasz, opowiadają nam o wydarzeniach, związanych z narodzinami Jezusa, które wszyscy dobrze znamy. Z powodu spisu powszechnego Jego Rodzina przybyła z Nazaretu do Betlejem, gdzie w bardzo skromnych warunkach, narodził się ich pierworodny syn. W taki sposób Bóg chciał stać się człowiekiem, przyszedł na świat w ubóstwie, utożsamiając się z najbiedniejszymi i najbardziej potrzebującymi, współdzieląc cierpienie, aby przywrócić wszystkim godność i nadzieję.

 

Rodzina z Nazaretu. Większość życia Jezus spędził w Nazarecie ze swoimi rodzicami. Maryja i Józef wiadomość o tym, że przyjdzie na świat ich Syn, otrzymali w zaskakujący sposób, ale otwarci na Boga, zaakceptowali Jego plan i rolę, jaka była im przypisana. Choć Ewangelie nie przekazują nam zbyt wielu informacji na ten temat, to możemy powiedzieć, że Jezus urodził się i żył w prostej rodzinie, w której Maryja i jej mąż przyjęli Go, kochali, kształcili w różnych dziedzinach życia, dbali o duchowy rozwój w wierze, a także udzielali mu wsparcia, którego każdy syn potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijać. Rodzina z Nazaretu jest wzorem i przykładem dla wszystkich rodzin, choć nie można jej idealizować. Z pewnością rodzice Jezusa przeżywali chwile, w których trudno było im zrozumieć ich Syna i prawdopodobnie borykali się z trudnościami, jak każda inna rodzina.

 

W czasie tego Bożego Narodzenia chcę szczególnie modlić się za wszystkie rodziny świata oraz, bardziej konkretnie, za rodzinę każdego z Was. Wszystkich zachęcam do spojrzenia na Rodzinę z Nazaretu z realizmem, wiarą, i przede wszystkim, z prawdziwą miłością, miłością, która zawsze przedkłada dobro innych – dzieci, męża, żony – nad swoje własne. Pragnę wspomnieć te wszystkie rodziny, które umieją stawiać czoła trudnym chwilom, trzymając się mocno tej miłości, które pozostają otwarte na życie, na troszczenie się, wychowywanie i kochanie swoich dzieci poprzez dawanie im przykładu i świadectwa, tj. tego, co naprawdę wychowuje. Bądźmy wdzięczni wszystkim rodzinom, które próbują tak żyć każdego dnia, nawet w trudnych sytuacjach, pomimo bólu wynikającego z najróżniejszych przyczyn.

 

Jakże często, z ogromnym żalem, widzimy jak wiele jest rodzin rozbitych, cierpiących i żyjących dysfunkcyjnie, nie zawsze z powodu ich winy, ale czasami także dlatego, że społeczeństwo nie pomaga im stawić czoła problemom, z którymi się borykają, szczególnie w tej trudnej historycznej chwili, w której obecnie żyjemy, charakteryzującej się silnym kryzysem gospodarczym, a także kryzysem wartości. Również dla nich Rodzina z Nazaretu ma swoje przesłanie, im też nie było łatwo. Wiemy, że nie ma cudownych rozwiązań ani magicznych porad. Ale zachęcam do patrzenia na Świętą Rodzinę z wiarą i sercem, aby odkryć jej istotę, którą jest miłość i miłosierdzie, które przynosi nam Syn Boży.

 

W tegoroczne Święta Bożego Narodzenia pragnę szczególnie wspominać naszą Rodzinę Szpitalną św. Jana Bożego, która powinna być odbiciem Świętej Rodziny z Nazaretu, odbiciem, w którym powinniśmy się przeglądać szukając przykładów do naśladowania. Wezwani przez charyzmat i misję szpitalnictwa św. Jana Bożego, jesteśmy powołani, jak Maryja i Józef, aby przyjąć Boże Dziecię, które chce narodzić się w każdym z nas i w każdym z naszych dzieł, aby dawać światło i nadzieję chorym i cierpiącym. To jest Boży plan wobec naszej Rodziny. To jest postawa jakiej Kościół i świat od nas oczekują. Dziękuję wszystkim za wasze zaangażowanie i za to, że sprawiacie, aby Dobra Nowina, której narodziny wspominamy podczas Świąt Bożego Narodzenia, znajdowała swoje odbicie każdego dnia w życiu naszego Zakonu i naszej Rodziny Szpitalnej.

 

Chorych i podopiecznych naszych dzieł oraz ich rodziny, zapewniam o mojej bliskości, a także zachęcam, by kierowali swój wzrok zawsze ku Rodzinie z Nazaretu, w której odnajdą siłę, by w pełni zaufać Bogu, tak jak to uczynili Maryja i Józef.

 

Życzę wszystkim braciom, współpracownikom, wolontariuszom, darczyńcom i przyjaciołom Zakonu, jak również chorym i podopiecznym przebywającym w naszych dziełach, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wiele szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. Przekażcie te życzenia także każdemu z członków Waszych rodzin. Wszystkim Braciom i Współpracownikom, którzy w tych dniach, zwłaszcza w Boże Narodzenie, będą otaczać opieką chorych i podopiecznych w naszych dziełach, pragnę wyrazić moje najszczersze słowa uznania i podziękowania.

 

W imieniu całej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego z Kurii Generalnej, Braci i Współpracowników, życzę wszystkim radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia pełnych gościnnej miłości!

 

 

 

Br. Jesśs Etayo

Przełożony Generalny 

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page