Europejskie Spotkanie Scholastyków w Wiedniu

W dniach od 26 sierpnia do 2 września 2018 r., w Wiedniu, spotkali się scholastycy z Prowincji Austriackiej, Bawarskiej, Polska, Portugalskiej i Hiszpańskiej.

 

W Prowincjach Europy Środkowej spotkania scholastyków mają długą tradycję. Pierwsze z nich odbyło się w 1981 r. Wówczas uczestniczyły w nim Prowincje Austriacka, Bawarska, a także Reńska (która dziś już nie istnieje). W 1988 r. dołączyła Prowincja Polska, a w 2015 r. Prowincje z Portugalii i Hiszpanii. Oprócz braci scholastyków w spotkaniach biorą udział także ich formatorzy.

 

„Spotkanie scholastyków ma podwój cel“ - powiedział br. Seraphim Schorer, Magister Międzyprowincjalnego Scholastykatu Prowincji Austriackiej i Bawarskiej w Ratyzbonie. „Pierwszym celem jest wzajemne poznanie się oraz wymiana opinii i doświadczeń między uczestnikami. Drugim zaś celem jest formacja, to znaczy konfrontacja z pewnymi zagadnieniami“.

 

Na tegorocznym spotkaniu, po raz pierwszy nie było prelegentów z zewnątrz, dlatego że scholastycy postanowili sami animować i moderować prace. „Na ostatnim spotkaniu, postanowiliśmy, aby to sami scholastycy wybrali i przedstawili tematy, które leżą im na sercu“ powiedział br. Seraphim. Zgodnie z podjętą decyzją, każda grupa językowa animowała jedną część spotkania.

 

Pierwszy dzień poświęcony był na wzajemne poznanie się i na odwiedzenie wspólnoty i szpitala bonifratrów w Wiedniu, a następnie na zwiedzanie miasta.

 

Drugi dzień spotkania, animowany przez grupę niemiecką, przebiegł pod hasłem „Napięcie - Odprężenie“. Celem było przeanalizowanie, w jaki sposób bonifrater może zarządzać swoim dniem w zrównoważony i radosny sposób, regenerując się i nie tracąc energii. "To ważny temat dla scholastyków", podkreślił br. Seraphim, "ponieważ po nowicjacie, w którym wszystko jest zaplanowane w dość zrównoważony sposób, scholastycy muszą nauczyć się samodzielnie zarządzać i organizować swój dzień". Rano tego dnia uczestnicy mieli czas na dokonanie osobistej refleksji nad tym aspektem swojego życia, a po południu wymienili się swoimi doświadczeniami. Wnioski zostały zebrane i przedstawione w sposób bardzo plastyczny, za pomocą krótkich przedstawień teatralnych.

 

Podczas trzeciego dnia, animowanego przez grupę polską, głównym tematem była relacja młodych współbraci z Bogiem. Dyskutowano zarówno o pozytywnych aspektach, jak i o trudnościach z jakimi spotykają się scholastycy. "Ciekawe było to, że ten temat jest postrzegany w bardzo podobny sposób w różnych miejscach w Europie" - stwierdził br. Seraphim.

 

Centralnym punktem czwartego dnia, animowanego przez grupę portugalską, był św. Jan Boży. Każda z grup napisała list do Założyciela Zakonu, na który z kolei odpowiadała inna grupa, wyobrażając sobie, jakiej odpowiedzi udzieliłby nasz Święty.

 

W piątek, 31 sierpnia, wszyscy udali się na wycieczkę do doliny Wachau, którą płynie Dunaj, znanej z przepięknych krajobrazów. W sobotę, 1 września, podczas ostatniego dnia spotkania, Pierwszy Radny Generalny br. Rudolf Knopp opowiedział młodym współbraciom o przygotowaniach do zbliżającej się Kapituły Generalnej Zakonu, która odbędzie się na początku przyszłego roku. W niedzielę, 2 września, miało miejsce oficjalne zakończenie spotkania.

Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
 
 
Spaziatore
 
 
Spaziatore

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page