Europejski projekt SAVE

W dniach 17–19 grudnia Fundacja Bonifratrów ds. Badań Naukowych oraz Edukacji Zdrowotnej i Społecznej (Wyspa Tyberyjska) gościła uczestników projektu SAVE (Support and treatment of traumatized children After ViolencE). Projekt ten został przygotowany przez Biuro Hospitality Europe i sfinansowany przez Unię Europejską. W projekcie biorą udział trzy szpitale Zakonu: Szpital Sant Joan De Déu (Barcelona, Hiszpania), Szpital Barmherzige Brüder gemeinnützige GmbH (Regensburg, Niemcy), Szpital Pediatryczny Bambino Gesł (Rzym, Włochy), a także, wymieniona już, Fundacja Bonifratrów ds. Badań Naukowych oraz Edukacji Zdrowotnej i Społecznej (Rzym, Włochy).

W ramach projektu, oprócz poprawy wiedzy i umiejętności pracowników służby zdrowia w delikatnej dziedzinie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, opracowany zostanie odpowiedni program wsparcia, będący odpowiedzią na potrzeby psychofizyczne ofiar i ich rodzin. We współpracy z odpowiednimi władzami państwowymi, uczestniczące szpitale opracują protokół ułatwiający zgłaszanie przypadków przemocy i pozwalający na szybszą reakcję organów sprawiedliwości w ich własnych krajach.

Po spotkaniu inaugurującym projekt (Kick-Off Meeting), które miało miejsce w Barcelonie w dniach 17–18 października 2019 r., w dniach 17–19 grudnia w Rzymie, zostały zorganizowane wykłady dla szkoleniowców (International training workshop for trainers), którego celem było przygotowanie dziewięciu „trenerów” (po trzech z każdego uczestniczącego kraju), którzy będą następnie informować i szkolić sześćdziesięciu pracowników służby zdrowia (dwudziestu w każdym kraju) w zakresie tematów związanych z projektem.

Koledzy z Regensburga omówili kwestię podejścia do dzieci będących ofiarami lub świadkami przemocy (w szczególności wśród migrantów) i zilustrowali europejskie prawodawstwo przeciw przemocy wobec nieletnich. Neuropsychiatrzy i psychologowie ze szpitala Bambino Gesł przedstawili aspekty biomedyczne: od biologicznych skutków urazu po diagnostykę różnicową deficytu uwagi / zespołu nadpobudliwości (ADHD) oraz zespołu stresu pourazowego (cPTSD). Wyjaśnili również, w oparciu o metodę MacMaster, uznaną za jedną z najbardziej skutecznych w radzeniu sobie z trudnościami w relacjach rodzinnych, jak stosować narzędzia oceny i wykorzystywać metody terapeutyczne w rodzinach zagrożonych. Psychologowie i pracownicy socjalni Centrum Przeciwko Przemocy (Fundacja Bonifratrów - Wyspa Tyberyjska) przedstawili model przyjmowania, wspierania i opieki nad ofiarami, które zwracają się do tego Centrum o pomoc.

Spotkanie było bardzo owocne, a klimat współpracy sprzyjał wymianie wiedzy i doświadczeń. Również gościnność przeora bonifraterskiego Szpitala św. Jana Kalibity na Wyspie Tyberyjskiej z pewnością przyczyniła się do sukcesu tego spotkania. Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami długiej i bogatej historii rzymskiego szpitala oraz obejrzeli skarby archeologiczne i artystyczne zgromadzone na wyspie.

Zgodnie z planem, projekt będzie kontynuowany przez następne dwa lata i zakończy się we wrześniu 2021 r.

Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
 
 
Spaziatore

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page