Boże Narodzenie 2022

List okólny Przeora Generalnego

“Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk. 2,14)

 

Do Wszystkich Członków Rodziny Szpitalnej Świętego Jana Bożego

 

Moi drodzy Bracia, Współpracownicy, Wolontariusze i Przyjaciele!

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, z tej okazji pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia, aby narodziny Pana napełniły Wasze serca radością, a w tym roku szczególnie, niech napełnią pokojem życie każdego z Was i wszystkich Waszych bliskich, a także wszystkich ludzi na świecie, zagrożonych przez marginalizację, przemoc i wojny, które niestety nie ustają.

 

„Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania … dziś narodził się wam Zbawiciel” (por. Łk 2, 11-14) są to słowa aniołów, zwiastujące pasterzom przyjście Zbawiciela w noc Bożego Narodzenia. Bóg nie opuszcza nas także w obecnych czasach konfliktów i wojen, jakie przeżywa świat. Wciela się, staje się człowiekiem takim jak my, aby być nosicielem życia i budowniczym pokoju, aby być z ofiarami konfliktów, cierpiąc i umierając z nimi, ale z nadzieją, że pokój i życie w końcu zajmą miejsce wojny i śmierci.

 

Narodził się ubogi, zniżając się do poziomu ludzkiej nędzy, by głosić godność wszystkich ludzi, zwłaszcza tych najsłabszych. To najpiękniejszy gest szpitalnictwa, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Bóg stał się człowiekiem uniżając samego siebie, przyjmując ludzką naturę, rodząc się jak najuboższy w stajence, gdyż nie było miejsca w gospodzie. Bóg staje się człowiekiem i nas wszystkich nazywa swoimi dziećmi, za które jest gotów oddać wszystko, nawet własne życie, co też uczynił. To szpitalnictwo daje życie i pokój, których tak bardzo potrzebujemy. Chwała Dzieciątku ubogiemu narodzonemu w żłobie, Chwała Bogu, który przynosi nam Pokój!

 

Szpitalnictwo i Pokój są zawsze ze sobą ściśle złączone, zwłaszcza w Święta Bożego Narodzenia. Nie tylko teraz, ale zawsze ważne jest, abyśmy pamiętali w naszych modlitwach oraz w naszym zaangażowaniu osobistym, wspólnotowym, rodzinnym i całej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego o wszystkich chorych, ubogich i cierpiących z powodu wszelkiego rodzaju marginalizacji, zwłaszcza tych, których spotykamy i którym pomagamy na co dzień w ośrodkach i dziełach naszego Zakonu. Dla nich rodzi się Pan i na nich skierowane jest spojrzenie dzieciątka Jezus, które daje radość, ciepło, bliskość, życie i miłość, która nigdy nie ustanie, ponieważ stawia wszystko na nas. To jak nowe życie, które nowonarodzone dzieci często dają swoim dziadkom, poprzez swój uśmiech i witalność!

 

W czasach, w których narastają konflikty zbrojne, terroryzm, pojawiają się coraz to nowe zarzewia agresji, pragnę w sposób szczególny przypomnieć o obecności naszej Rodziny św. Jana Bożego w niektórych z tych strasznych miejsc cierpienia, gdzie bonifratrzy szerzą pokój poprzez szpitalnictwo. Jak wiecie, obecnie w Afryce toczą się trzy krwawe konflikty, bezpośrednio dotykające nasze dzieła: Batibó (Kamerun), konflikt, który trwa od lat na południowym wschodzie kraju, na granicy z Nigerią. Bracia i Współpracownicy nadal są tam obecni, w przykładny sposób zapewniając ludności opiekę zdrowotną i socjalną, często z narażeniem własnego życia. Ataki grup dżihadystów mają miejsce także na południu Burkina Faso, na granicy z Beninem, gdzie Zakon prowadzi dwa dzieła, jeden w Tanguietį, a drugi w Porga, to ostanie przeżywa teraz naprawdę trudne chwile. To samo dzieje się w północnym Mozambiku, gdzie grupy dżihadystów od pewnego czasu przeprowadzają ataki i wkroczyły do prowincji Nampula, gdzie Zakon ma swoją wspólnotę.

 

Oprócz tego, co dzieje się w Afryce, w lutym minie rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Krwawe walki niosą ciągle śmierć i zniszczenie. Nie wiadomo, kiedy skończy się ten horror. Wspólnota bonifraterska posługuje w Drohobyczu na wschodzie kraju. Bracia od samego początku postanowili pozostać ze swoimi podopiecznymi, pomagając i dzieląc się tym, co mają lub otrzymują dzięki różnym akcjom pomocowym, ale przede wszystkim zapewniając komu tylko możliwe, bezpośrednią pomoc i swoją obecność.

 

Zakon obecny jest w czterech miejscach, gdzie konflikty i wojny naznaczają życie jego mieszkańców cierpieniem. Istnieją cztery dzieła, które dają nam żywe świadectwo ewangelicznego szpitalnictwa św. Jana Bożego, towarzysząc i oferując opiekę zdrowotną, społeczną i duchową, angażując się na rzecz pokoju, który Dzieciątko z Betlejem przynosi nam w Boże Narodzenie. Z tego powodu pragnę podziękować wszystkim naszym Braciom, Współpracownikom i Wolontariuszom w tych dziełach za ich przykładne zaangażowanie, często z narażeniem własnego życia. To świadectwo sprawia, że Rodzina św. Jana Bożego nieustannie rozwija się od 450 lat, od jej zatwierdzenia bullą Licet es debito, i wciąż porusza nas wieloma przykładami szpitalnictwa i pokoju, duchem Bożego Narodzenia, także w roku 2022. Niech pokój zapanuje w tych miejscach i we wszystkich częściach świata! Każdy gest szpitalnictwa i pokoju, który wykonujemy, jest pamiątką Bożego Narodzenia, obecności Bożego Dzieciątka w świecie!

 

Życzę wszystkim Braciom, Współpracownikom, Wolontariuszom, Przyjaciołom Zakonu oraz podopiecznym przebywającym w naszych dziełach i ich rodzinom, a także Waszym bliskim, wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2023. Tym z Was, którzy w ciągu tych dni będą posługiwać chorym, szczególnie w dni świąteczne, w imieniu całego Zakonu kieruję wyrazy wdzięczności i uznania.

 

W imieniu swoim i całej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego z Kurii Generalnej, Braci i Współpracowników, życzę wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i aby pokój zapanował w naszych sercach!

 

Br. Jesśs Etayo

Przełożony Generalny

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page