Covid-19

Drugi komunikat Przełożonego Generalnego Zakonu


Rzym, 23 marca 2020


COVID – 19 (2)

 

Moi drodzy Bracia, Współpracownicy i członkowie Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego

Tydzień po moim ostatnim komunikacie, pragnę poinformować wszystkich o sytuacji naszych konwentów w związku z pandemią koronawirusa, której bilans nieustannie rośnie i dotyka coraz więcej krajów na całym świecie.

Z mediów wszyscy wiemy, jak pandemia rozprzestrzenia się w kolejnych miejscach i jak infekuje coraz większą liczbę ludzi. W dalszym ciągu Europa pozostaje epicentrum koronawirusa, gdzie praktycznie wszystkie kraje zostały dotknięte tym problemem i podejmują coraz bardziej restrykcyjne działania. Włochy i Hiszpania, a następnie Francja, Niemcy i Wielka Brytania, są krajami o największej liczbie zarażeń i zgonów. Zwłaszcza w tych dwóch pierwszych krajach liczba zarażonych i zmarłych osiąga absolutnie nieoczekiwane rozmiary, a najgorsze jest to, że nie ma pewności, kiedy liczba zachorowań zacznie się zmniejszać, a zatem kiedy w końcu uda się zapanować nad sytuacją. W niektórych miejscach systemy opieki zdrowotnej są przeciążone do granic możliwości, co dodatkowo utrudnia wszelkie działania.

Poza Europą liczba przypadków zarażeń rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w prawie wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej i Środkowej. Tam również wprowadzane są restrykcyjne środki w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się pandemii.

Wydaje się, że w Azji, a szczególnie w Chinach i w Korei Południowej, sytuacja jest pod kontrolą, choć nadal obowiązują tam restrykcyjne środki. W pozostałych krajach Azji, Australii i Pacyfiku również zastosowano środki zapobiegawcze, ponieważ tam też pojawił się wirus.

Na nieszczęście pandemia dociera również do Afryki i dlatego wzywa się tam do zastosowania środków zapobiegawczych we wszystkich tamtejszych krajach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, biorąc pod uwagę także dodatkowe trudności, które mogą się pojawić. Wiele krajów podjęło odpowiednie działania, miejmy nadzieję, że uda się dzięki temu powstrzymać tam pandemię.

Jeśli chodzi o dzieła i konwenty Zakonu, biorąc pod uwagę informacje, które dotychczas do nas dotarły, mogę powiedzieć, że w większości konwentów Zakonu nie ma zarażonych braci ani współpracowników, z wyjątkiem:

Włochy: Tutaj na chwilę obecną nie ma żadnego zarażonego brata, ale niestety niektórzy współpracownicy z Prowincji Lombardzko-Weneckiej i Szpitala na Wyspie Tyberyjskiej są zarażeni. Na obecną chwilę, najtrudniejsza sytuacja jest na północy, gdzie służby sanitarne stają się coraz mniej wydolne. Nasz konwent w Erba jest tym, który najbardziej cierpi pod tym względem, w pozostałych na razie sytuacja jest trochę lepsza.

 

Hiszpania: Tutaj jest najwięcej zarażonych. Na chwilę obecną 97-letni brat zmarł na koronawirusa, a 9 braci z trzech prowincji i siostra zakonna posługująca w jednym z naszych dzieł są zarażeni, choć na razie czują się dobrze, nie są hospitalizowani, a kilku z nich przechodzi chorobę bezobjawowo. Jeśli chodzi o współpracowników, blisko 100 z nich ma pozytywny wynik testu na Covid-19. Madryt pozostaje najbardziej krytycznym miejscem, potem Katalonia i Kraj Basków. Nasze dzieła podejmują ogromne wysiłki w koordynacji z władzami publicznymi, w wielu z nich przebywają pacjenci z koronawirusem.

 

Austria: Sytuacja jest mniej dramatyczna niż w dwóch poprzednich krajach, ale na dzień 19 marca, było co najmniej sześciu zainfekowanych współpracowników.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że z powodu zarażeń, braci i współpracowników, znaczna liczba innych osób, musi zostać poddana kwarantannie lub zostać odizolowana.

Proszę wszystkich o przyłączenie się do modlitwy wraz z całym Kościołem i całą Rodziną Szpitalną św. Jana Bożego, aby prosić Pana za wszystkich zarażonych i chorych, a zwłaszcza za wszystkich członków naszej Rodziny, braci i współpracowników, którzy zostali dotknięci tą epidemią.

Chcę w imieniu całego Zakonu podziękować wszystkim braciom i współpracownikom, którzy w dzisiejszych czasach starają się pomagać chorym i ich rodzinom w walce z pandemią. Jesteśmy z Was bardzo dumni, ponieważ po raz kolejny ucieleśniacie charyzmat i misję szpitalnictwa, bardziej niż słowami, waszym zaangażowaniem (wiele razy do granic możliwości); waszym uśmiechem, nawet gdy nie macie już siły się uśmiechać; waszymi ciągłymi poszukiwaniami zasobów i środków, aby móc lepiej pomagać, jako dobrzy Samarytanie, jak nowy Jan Boży, który angażuje się dla dobra tych, którzy cierpią, tych, którzy się boją, dla dobra zlęknionego starca i przerażonego młodego człowieka. Dla chorych jesteście Archaniołem Rafałem, który przynosi im pociechę, miłość Boga, troskę i człowieczeństwo. Bardzo Wam za to dziękuję! Właśnie dlatego zasługujecie na wielkie brawa, które ludzie biją personelowi medycznemu w wielu różnych krajach i dlatego też wiemy, że Pan o nas nie zapomina. Mamy nadzieję i ufamy, że wygramy tę bitwę.

W niektórych krajach wirus jeszcze się nie pojawił lub jest niewielka liczba zarażonych. Bracia i współpracownicy, zobowiązuję was wszystkich, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, do niezwłocznego zastosowania wszystkich niezbędnych środków zapobiegawczych, w dziełach i we wspólnotach. Ta pandemia staje się gorsza, niż ktokolwiek przypuszczał, a my nadal nie wiemy, jak daleko się posunie. Stosujmy wszystkie środki wskazane przez władze i specjalistów, którzy wiedzą co jest niezbędne i konieczne. Pamiętajmy o krajach Afryki, które doświadczyły epidemii wirusa Ebola. Zawczasu zastosujmy wszystkie środki i protokoły, wyciągając naukę z tego trudnego doświadczenia.

Trwając w Wielkim Poście zbliżamy się do Wielkanocy. Przeżywamy ten liturgiczny moment z bólem i smutkiem, jakie wywołuje pandemia, ale i z nadzieją, którą pokładamy w Panu Życia, pewni, że dzięki Jego pomocy przezwyciężymy ten moment.

Jeszcze raz proszę przełożonych prowincjalnych i lokalnych o podjęcie niezbędnych środków w prowincjach i w każdej wspólnocie, w celu uniknięcia nowych zarażeń, w tym, w razie potrzeby, o ograniczenie także spotkań wspólnotowych.

Dziękuję przełożonym prowincjalnym za informacje, które nam przesyłacie, odnośnie tego, jak ta pandemia wpływa na wasze prowincje. Prosimy o dalsze informacje, ponieważ w ten sposób możemy informować o Waszej sytuacji cały Zakon, a przede wszystkim możemy być bliżej Was.

Są to trudne czasy. Wydaje się, że sytuacja z dnia na dzień pogarsza się coraz bardziej. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i norm, dbając o siebie, jest to również czas praktykowania Szpitalnictwa, gotowości i służby na wzór naszych poprzedników. Wśród nich szczególnie wspominam św. Jana Grande, który zmarł w Jerez de la Frontera (Hiszpania) w 1600 r. w wyniku zarazy, praktykując szpitalnictwo i ponosząc za to największą ofiarę, podobnie jak nasi heroiczni Bracia, którzy ostatnio zmarli na Ebolę.

Módlmy się za siebie nawzajem i za cały świat, szczególnie za tych, którzy najbardziej cierpią z powodu tej pandemii.

Z braterskimi pozdrowieniami     

  

Br. Jesśs Etayo

Przełożony Generalny

 Moi drodzy Bracia, Współpracownicy i członkowie Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego!

Przesyłam wam moje najserdeczniejsze pozdrowienia mając nadzieję, że wszyscy macie się dobrze. W niniejszym liście pragnę poinformować o sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa, szczególnie w konwentach Zakonu.

Jak wiecie, ta pandemia rozpoczęła się w Chinach, a pierwsze wieści o niej dotarły do nas pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jednak bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje, takie jak Korea Południowa i Iran, a później na Europę, gdzie obecnie mówi się, że jest to epicentrum pandemii. Stopniowo rozprzestrzenia się, choć wolniej, na inne kraje Oceanii, Ameryki i Afryki. Dowiadujemy się o tym za pośrednictwem mediów. Pandemia spowodowała już dużą liczbę zachorowań i wiele ofiar śmiertelnych.

Jeśli chodzi o Zakon, sytuacja wygląda następująco, zgodnie z danymi, które mamy dzisiaj:

Chiny: Nie zostali dotknięci tą epidemią bracia z jedynej wspólnoty, którą mamy w Yanji. Jednak od kilku dni nie mamy kontaktu z br. Josephem Han, scholastykiem chińskiej narodowości, który został odizolowany w Pekinie w pierwszych dniach lutego. Przełożony Yanji dokłada wszelkich starań, aby się z nim skontaktować, niestety jak dotychczas bez powodzenia.

 

Korea Południowa: Pandemia wywołała sporą liczbę przypadków zarażeń, ale nie został nią dotknięty żaden z braci, ani też, zgodnie z posiadanymi informacjami, żaden współpracownik.

 

Włochy: Sytuacja jest bardzo ciężka. Na chwilę obecną, żaden z braci nie został zarażony, sytuacja wygląda inaczej wśród współpracowników, a także zainfekowanych pacjentów, którym zapewniamy opiekę w niektórych naszych dziełach. Zwłaszcza na północy Włoch, w Prowincji Lombardzko-Weneckiej sytuacja jest bardzo trudna, istnieje ryzyko niewydolności systemu opieki zdrowotnej. Na razie w Rzymie i na obszarze Prowincji Rzymskiej, w środkowej i południowej części kraju, sytuacja wygląda nieco lepiej, chociaż w nadchodzących dniach spodziewany jest znaczny wzrost liczby zachorowań. Rząd wzywa do pozostania w domu. W Kurii Generalnej mamy się dobrze, praktycznie wszyscy współpracownicy pracują zdalnie w swoich domach. Podobnie wielu innych współpracowników dzieł, zarówno ze względu na rodzaj pracy, jak i wymuszoną regulacjami kwarantannę, również pracuje zdalnie w swoich domach.

 

Hiszpania: Sytuacja skomplikowała się w ostatnich dniach i niestety może powtórzyć się scenariusz z Włoch. Jak na razie jeden brat ze wspólnoty z Ciempozuelos, ma wynik pozytywny, ale czuje się dobrze, stosuje się do medycznych protokołów. Niestety spora liczba współpracowników została zarażona lub znajduje się w kwarantannie, szczególnie w niektórych dziełach w Madrycie i Barcelonie, dwóch największych epicentrach epidemii w Hiszpanii.

 

Pozostałe kraje europejskie: Liczba zainfekowanych osób jest różna, ale praktycznie odnotowuje się nieustanny wzrost zachorowań, szczególnie w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

 

Stany Zjednoczone i Kanada: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

 

Oceania: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

 

Ameryka Łacińska i Karaiby: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

 

Afryka: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

 

Pozostałe kraje Azji i Pacyfiku: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

Są to informacje którymi dysponujemy w tej bardzo trudnej sytuacji, jaką wywołuje pandemia koronawirusa. Dane, jak w każdej pandemii, są bardzo prowizoryczne i zmieniają się bardzo szybko. Proszę wszystkich o przestrzeganie zasad i zarządzeń obowiązujących w różnych krajach w celu ochrony przed wirusem.

Proszę również wszystkich Przełożonych Prowincjalnych, tam gdzie uznają to za stosowne i konieczne, o ustalenie dokładnych norm dla konwentów, braci i wspólnot, aby w podwójnym kierunku powstrzymać zarażenia: unikać zarażenia siebie i nie zarażać innych. Być może będzie konieczne zwolnienie braci z wykonywania niektórych obowiązków, takich jak organizowanie zebrań i spotkań wspólnotowych. W tych konwentach, w których wspólnoty są liczne, można zrezygnować ze wspólnej modlitwy, a nawet z Eucharystii, oczywiście tylko w razie konieczności.

Są to bardzo trudne czasy, zwłaszcza w miejscach, w których dotknięci jesteśmy tą pandemią ze zwiększoną siłą. Jako bonifratrzy musimy pamiętać, że nasze dzieła muszą być gotowe, w możliwie najlepszy sposób, aby pomóc i współpracować ze społeczeństwem w walce z tą pandemią. Bracia, którzy nie mogą być bezpośrednio zaangażowani w pomoc, niech zintensyfikują osobistą modlitwę i, jeśli to możliwe, modlitwę wspólnotową, modląc się do Pana za wstawiennictwem św. Jana Bożego za chorych, za umierających oraz za pracowników służby zdrowia i inne osoby, które pracują niestrudzenie, by zapewnić opiekę chorym.

Proszę wszystkich, braci i współpracowników, abyście zadbali o siebie, przestrzegając zasad obowiązujących w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Przede wszystkim starsi bracia i osoby szczególnie narażone, zwłaszcza z najbardziej dotkniętych regionów. Musicie pozostać w domu i postępować zgodnie ze wskazówkami przełożonych, nawet jeśli dla wielu jest to dość trudne.

Proszę wszystkich Przełożonych Prowincjalnych, aby na bieżąco informowali nas o rozwoju sytuacji w swoich Prowincjach, abyśmy mieli pełny obraz Zakonu w zakresie pandemii, a także abyśmy mogli informować cały Zakon.

To są trudne czasy dla świata, ale nadszedł czas, aby wydobyć z nas to, co najlepsze: szpitalnictwo, hojność, współpracę i poświęcenie. Przede wszystkim przeżywać je z troską, ale nie tracąc wiary i nadziei w Pana. Dzielić nasze cierpienie i pokładać w Nim całą naszą ufność i nadzieję, aby móc przezwyciężyć ten czas, który, zdaniem ekspertów, na pewno trochę potrwa.

Módlmy się za siebie nawzajem i za cały świat, szczególnie za tych, którzy najbardziej cierpią z powodu tej pandemii.

Z braterskimi pozdrowieniami.

 

Br. Jesśs Etayo

Przełożony Generalny

 
 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page