10 czerwca: Błogosławiony Eustachy Kugler

     

Brat Eustachy Kugler urodził się 15 stycznia 1867 roku, w Neuhaus w regionie Oberpfalz (Bawaria). Był najmłodszym spośród sześciorga dzieci, a jego ojciec zajmował się podkuwaniem koni. Na chrzcie otrzymał imię Józef. Jeszcze jako młody chłopiec został wysłany do Monachium, gdzie uczył się zawodu, ale w 1884 roku, po upadku z rusztowania, musiał powrócić do domu rodzinnego.


Już od najmłodszych lat wyróżniał się głęboką religijnością. W Reichenbach po raz pierwszy zetknął się z Zakonem Szpitalnym św. Jana Bożego, który w tym mieście prowadził ośrodek dla osób niepełnosprawnych. Młody Józef zdecydował się wstąpić do Zakonu Bonifratrów w 1893 r., złożył profesję czasową w 1895 r., a następnie profesję uroczystą w 1898 r. Pracował w wielu różnych dziełach Prowincji Bawarskiej i w 1925 r. bracia wybrali go na urząd prowincjała, który sprawował aż do śmierci.


Błogosławiony Eustachy wyróżniał się głęboką i intensywną duchowością, która pozwoliła mu kierować prowincją z mądrością i rozwagą, w bardzo trudnych czasach hitlerowskiego totalitaryzmu, wrogo nastawionego do Zakonu Szpitalnego. Nasz Błogosławiony wyróżnił się także w dziele odnowy życia braci, szczególnie w kwestii przestrzegania reguły zakonnej, opierając swoje starania na sile miłosierdzia.


10 czerwca 1946 r., po życiu poświęconym całkowicie służbie chorym oraz pracy dla dobra Zakonu i Kościoła, br. Eustachy powrócił do domu Pana, mając 79 lat. Wkrótce po jego śmierci zaczęto odnotowywać pierwsze przypadki cudownych uzdrowień i łask otrzymanych za jego wstawiennictwem. Został beatyfikowany w katedrze w Ratyzbonie 4 października 2009 r.


Z Postulatury Generalnej


https://www.youtube.com/watch?v=RKviuQxshUM 

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page