Boże Narodzenie 2020

List okólny Przeora Generalnego

                       

W tym roku też będzie Boże Narodzenie!

 

Do Wszystkich Członków Rodziny Szpitalnej Św. Jana Bożego

 

Najdrożsi Bracia, Współpracownicy, Wolontariusze i Przyjaciele!

 

W tym roku też będzie Boże Narodzenie! Prawdopodobnie przeżyjemy je skromniej i z większą pokorą, ale Dzieciątko Boże znowu narodzi się i przyjdzie napełnić nas pokojem i miłością. Ani pandemia, której doświadczamy, ani żadna inna sytuacja, która dotyka nasz świat, nie będzie w stanie odebrać nam Świąt Bożego Narodzenia. Jak mówi nam anioł w noc Bożego Narodzenia: nie bójcie się, dziś bowiem narodził się wam Zbawiciel. (Por. Łk 2,10-11).

 

Wraz z tą wspaniałą nowiną przesyłam wam najserdeczniejsze życzenia, mając nadzieję, że w tym roku Dzieciątko Jezus też wkroczy w nasze życie, nasze domy, nasze wspólnoty i napełni cały świat światłem i nadzieją, zwłaszcza tam, gdzie cierpienie i marginalizacja uderza najmocniej.

 

W tym roku też będzie Boże Narodzenie! To prawda, że w tym roku nasze życie szczególnie naznaczone jest pandemią koronawirusa, która wiele zmieniła; zmieniła nasz sposób i styl życia, a także przyniosła wiele bólu, samotności oraz wiele ofiar śmiertelnych. Spowodowała także konsekwencje ekonomiczne, społeczne, etyczne i duchowe. Sytuacja wciąż jest trudna, i chociaż mamy nadzieję, że wkrótce pokonamy ogólnoświatową pandemię, to nadal żyjemy w niepewności.

 

Ta pandemia, tak jak w przypadku innych sytuacji, o których łatwo zapominamy, pokazała nam przede wszystkim kruchość człowieka. Osiągnęliśmy wiele, byliśmy dumni z różnego rodzaju postępów technologicznych, tak że człowiek, szczególnie w niektórych częściach świata, myślał, że jest niezniszczalny, że jest niemal nadczłowiekiem (zgodnie z ideą, którą promują niektórzy filozofowie i technokraci). Jednak wystarczył tylko jeden wirus, by rzucić na kolana cały świat, najbardziej zaawansowane systemy opieki zdrowotnej, systemy gospodarcze i pokrzyżować wszelkie plany. Miejmy nadzieję, że nauczymy się z tej lekcji pokory, aby budować świat i społeczeństwo w bardziej ludzki i braterski sposób, bardziej pokorny i współczujący, mniej arogancki.

 

Takie jest też przesłanie, które niesie ze sobą Boże Narodzenie i które jesteśmy wezwani do kontemplowania w tej sytuacji ze szczególną uwagą. W tym roku również będziemy obchodzić Boże Narodzenie i pośród tak wielu trudności, narodziny Pana pomogą nam rozjaśnić rzeczywistość, w której żyjemy i cierpimy. Musimy się uczyć na przyszłość, aby zgodnie z encykliką Fratelli tutti, niedawno opublikowaną przez papieża Franciszka, narodziło się coś nowego, twórczego, a przede wszystkim sprawiedliwszego i bardziej braterskiego dla świata. W tym roku też będzie Boże Narodzenie! Z pewnością przeżyjemy je w sposób skromniejszy, ale głębszy, bardziej podobny do pierwszego, kiedy Jezus narodził się w samotności i ubóstwie.

 

W tym czasie pandemii uczymy otwierać się na nadzieję, znajdować osobiste, społeczne i religijne zasoby, które pozwalają nam dostrzec, że przezwyciężenie tej skomplikowanej sytuacji jest możliwe, jeśli uczynimy to solidarnie i z wiarą. Nie wiemy, kiedy skończą się te cierpienia, ale nadzieja na opracowanie szczepionek i nowe terapie sprawiają, że koniec tego „koszmaru” jest coraz bliżej. Ufamy również, że to doświadczenie pomoże ulepszyć systemy opieki zdrowotnej i społecznej oraz stworzy bardziej braterską ekonomię, która uwzględni prawa wszystkich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących ... oraz, że spełni się wiele innych marzeń, także na poziomie osobistym, rodzinnym i całego naszego Zakonu.

 

Ponieważ jesteśmy pełni nadziei, w tym roku też będzie Boże Narodzenie! Choć przeżyjemy je nieco skromniej. Światło i nadzieja, które Boża Dziecina niesie ze sobą światu, chorym, cierpiącym i ofiarom wszelkich agresji, marginalizacji czy katastrof naturalnych, całkowicie wypełnią tegoroczne Boże Narodzenie. Nadzieja ta opiera się na prostocie i pokorze Dziecka, które narodziło się w Betlejem, oraz na pokorze wszystkich ludzi dobrej woli.

 

Pokora, nadzieja, braterstwo i szpitalnictwo, są kluczem do wyjścia z pandemii i tym, co pomoże nam przeżyć Święta Bożego Narodzenia głębiej i z radością. W tym roku też będzie Boże Narodzenie! Przyjmijmy je, tak jak to uczyniła Maryja, Matka Jezusa, która z nadzieją i wiarą przyjęła swojego Syna, mocno w Niego wierzyła i była Jego pierwszą naśladowczynią.

 

Dziękujemy wszystkim członkom naszej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego na całym świecie, którzy w tym roku z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem służą chorym i potrzebującym, zwłaszcza dotkniętym pandemią. Wielu braci i współpracowników zostało zarażonych wirusem, a niektórzy z nich zmarli. Wszystkim składamy szczere podziękowania, a tym którzy odeszli do Pana, oddajemy cześć i hołd oraz otaczamy ich modlitwą.

 

Życzę wszystkim, braciom, współpracownikom, wolontariuszom, darczyńcom i przyjaciołom Zakonu, chorym i podopiecznym w naszych dziełach oraz wszystkim waszym bliskim, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021. Wszystkim braciom i współpracownikom, którzy w tych dniach, zwłaszcza w Boże Narodzenie, będą otaczać opieką chorych i podopiecznych w naszych dziełach, pragnę wyrazić najszczersze słowa uznania i podziękowania w imieniu całego Zakonu.

 

W imieniu moim i całej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego z Kurii Generalnej, braci i współpracowników, życzę wszystkim radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia pełnych pokoju i nadziei!

 

 

 

Br. Jesśs Etayo

Przełożony Generalny

 
 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page