400 lat Bonifratrów w Bawarii

Misja św. Jana Bożego wciąż jest kontynuowana


11 listopada, współbracia z Prowincji Bawarskiej świętowali zamknięcie roku jubileuszowego 400-lecia Bonifratrów w Bawarii. W uroczystości uczestniczyło około 200 gości, m.in. kardynał Reinhard Marx, biskup augsburski Bertram Meier, Przełożony Generalny br. Jesśs Etayo, który przybył z Rzymu oraz Premier Bawarii Markus Söder. Dokładnie, 400 lat temu, książę Wolfgang Wilhelm podpisał akt założycielski Szpitala św. Wolfganga, który stał się pierwszym dziełem Zakonu w Bawarii.

 

Kardynał Marx: co znaczy być chrześcijaninem

 

Podczas uroczystej Eucharystii kardynał Marx powiedział w homilii, że Ewangelia Dobrego Samarytanina uczy nas, jak ważne jest, aby nie patrzeć na siebie, ale na innych. Cytując papieża Franciszka – „Kościół musi wyjść na peryferie, liczy się tylko miłość” – dodał arcybiskup Monako.

 

Zrozumieli to bardzo dobrze św. Jan Boży i jego następcy, bracia bonifratrzy. Społeczeństwo jest ludzkie tylko wtedy, gdy troszczy się o chorych, starców, słabych i cierpiących. Kardynał Marx podziękował bonifratrom i ich współpracownikom za ich zaangażowanie. Jednocześnie podkreślił: „Wasza misja trwa! To jest ważne, ponieważ wasza misja jest inspiracją i znakiem nadziei także dla przyszłych pokoleń”.

 

Premier chwali zaangażowanie Zakonu

 

Uroczystość, która po Mszy św. kontynuowana była w teatrze miejskim w Neuburg przebiegała pod jubileuszowym hasłem „SZPITALNICTWO TWORZY PRZYSZŁOŚĆ”.

 

Podczas uroczystości premier Bawarii Markus Söder podkreślił, że Zakon Bonifratrów jest solidnym i niezawodnym partnerem w obszarze opieki społecznej i służby zdrowia w Bawarii. Podziękował Zakonowi za zaangażowanie w chrześcijańskie szpitalnictwo na rzecz chorych, ubogich i potrzebujących.

 

Prowincja Bawarska: "liderem” w Europie

 

Przełożony Generalny br. Jesśs Etayo zapytany, czy Prowincja Bawarska Zakonu ma uprzywilejowane miejsce w jego sercu, początkowo odpowiedział dyplomatycznie, podkreślając, że w całym Zakonie jest 17 prowincji, które współpracują w sposób synergiczny na szczeblu regionalnym. Jednak w tym sensie Prowincja Bawarska jest „liderem w Europie”, przyznał Przełożony Generalny.

 

Następnie niektórzy pracownicy i pacjenci z ośrodków Prowincji przedstawili praktyczne przykłady tego, jak obecnie żyje się i pracuje w bonifraterskich szpitalach i dziełach dla niepełnosprawnych w Bawarii.

Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
 
 
Spaziatore
 
 
Spaziatore

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page